hacklink al hack forum crack forum php shell indir siber güvenlik blog

Blog

Antivirüs yazılımı nasıl çalışır; Antimalware ile farkları nelerdir. Antivirüs yazılımı nasıl çalışır; Antimalware ile farkları nelerdir. Antivirüs yazılımı nasıl çalışır; Antimalware ile farkları nelerdir.

Antivirüs yazılımı nasıl çalışır; Antimalware ile farkları nelerdir.

Antivirüs yazılımı, kullanıcıları yalnızca virüslerden değil, birden çok kötü amaçlı yazılım türünden korumak için tasarlanmış bir tür güvenlik yazılımıdır.

Yazılım, bilinen kötü amaçlı yazılımlara ve kötü amaçlı yazılımlarla ilişkili şüpheli davranışlara karşı cihazları düzenli olarak ve isteğe bağlı olarak tarayan bir risk yönetimi aracıdır. Antimalware yazılımı, virüsten koruma yazılımına benzer ancak savunduğu kötü amaçlı yazılıma daha spesifik olma eğilimindedir.

Antivirüs yazılımı tarafından kötü amaçlı yazılım tespit edildiğinde, kullanıcı tehdide karşı uyarılır ve kötü amaçlı yazılım silinir. Bazen antivirüs, silme işleminden önce kullanıcıya sorar. Önce sormak, kötü amaçlı yazılımın algılanması hatalı ise yararlı bir özelliktir; bu, antivirüsün belirli algılama tekniklerini kullandığı durumlarda olasıdır.

 

 

Virüs”ün Tanımlanması

Bilgisayar virüsü bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bir cihaza gizlice girmek için tasarlanmış bir kod veya programdır. Ardından, cihaz virüsün kodunu çalıştırdığında, virüs kendisini bir cihaz içinde çoğaltır ve diğer cihazlara iletir.

Çoğaltma virüsü aygıtı yavaşlatabilir ve çökmesine neden olabilir. Kullanıcılar ayrıca, hesaplarından göndermedikleri çok sayıda e-postanın gönderildiğini görebilir. Bu, kendini diğer cihazlara bulaştıran virüstür.

 

Antivirüs Yazılımı ve AntimalwareYazılımı

Yıllar içinde kelime dağarcığında bazı karışıklıklar oldu: Virüs, en yaygın tür olduğu için bir zamanlar kötü amaçlı yazılımlar için kullanılan genel bir terimdi. Zamanla, Antimalware genel terim olarak daha fazla kabul görmeye başladı.

Sonuç olarak, virüsten koruma yazılımı Antivirüs olarak adlandırılan yazılım ile kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı Antimalware olarak adlandırılan yazılım arasında tam bir tutarlılık yoktur.

Geleneksel olarak, Antivirüs yazılımı, Antimalware yazılımından daha geniş bir yelpazede kötü amaçlı yazılım saldırılarını ele aldı. Antimalware yazılımı, Truva atları ve fidye yazılımları gibi daha spesifik kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma eğilimindeydi. Ancak günümüzde terimler genellikle birbirinin yerine kullanılmaktadır.

 

Antivirüsün Koruduğu Kötü Amaçlı Yazılım Örnekleri

 

Antivirüs yazılımının sürekli olarak koruduğu kötü amaçlı yazılım türlerinden bazıları şunlardır:

  • Bilgisayar solucanları

  • casus yazılım

  • Adware yazılımı

  • spam yazılım

Bilgisayar solucanlarını önlemek önemlidir, çünkü bir saldırının parçası olarak kaynakları tüketmek için kendilerini kopyalayıp bilgisayarlar ve cihazlar aracılığıyla yayılmaları bakımından virüslere benzerler. Ancak solucan, çoğalmaya ve çoğalmaya başlamak için ana bilgisayar ortamının kodunu çalıştırmasını gerektirmez. Bir bilgisayar solucanı, dışarıdan yardım almadan kendi kendini çoğaltabilir ve ağdaki diğer cihazlara kopyalayabilir.

 

Casus yazılım, hassas bilgileri çalan ve onu yaymaya başlayan bilgisayar korsanına veren kötü amaçlı yazılımdır.

Adware, bir kullanıcıyı istenmeyen ve kullanıcının yapmaya çalıştığı şeyi rahatsız eden çok sayıda reklama maruz bırakacak kötü amaçlı yazılımdır.

Spam yazılım, özellikle daha fazla bilgisayara erişmek ve kimlik avı yoluyla bilgi çalmak amacıyla istenmeyen e-postaları yayan bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

 

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Koruma

Antivirüs ürünleri, bu tür kötü amaçlı yazılımlara ve diğerlerine karşı koruma sağlamak için farklı yollar sağlar. Cihazı ve ortamı taramak, virüsten koruma yazılımının temelidir. Tüm cihaz veya belirli dosyalar için otomatik olarak veya isteğe bağlı olarak yapılabilir. Antivirüs yazılımı, kötü amaçlı yazılımları birkaç farklı teknikle tanımlayabilir ve genellikle kötü amaçlı yazılımı siler. Teknikler evrensel değildir, ancak bir dereceye kadar benzerdir.

Koruma algılamasında:

 

İmza algılama

İmza algılama, yeni nesil güvenlik duvarlarında (NGFW'ler) de kullanılan bir teknolojidir . Esasen, kötü amaçlı yazılımın bir parçası olduğu bilinen benzersiz kod parçacıklarının bir veritabanı vardır. Virüsten koruma yazılımı, bir cihazdaki bir dosyadaki veya programdaki bir kod parçasıyla eşleştiğinde, kullanıcıyı uyarır ve kötü amaçlı yazılımı siler. Bu yaklaşım yanlış tespit yaratmaz ve güvenilirdir. Ancak sorun, imzaların bilinen kötü amaçlı yazılımlarla sınırlı olmasıdır. Kötü amaçlı yazılım sürekli olarak geliştiğinden, bu şekilde tespit edilemeyen birçok sürüm vardır.

 

Davranışa dayalı koruma

Davranış tabanlı koruma, Antivirüs yazılımının bir cihazda beklenen davranış için bir temele sahip olduğu yerdir. Bu temelin dışındaki davranışların kötü amaçlı yazılım davranışı olduğundan şüphelenilir . Şüpheli davranışlara örnek olarak çok sayıda e-posta gönderilmesi, önemli dosyaların beklenmedik bir şekilde şifrelenmesi ve büyük miktarda dosyanın bir kerede silinmesi sayılabilir. Bu teknikle ilgili sorun, normal temel davranışın ne olduğunu ve yanlış tespit riskini tanımlamaktır.

 

Makine öğrenimi algılama

Makine öğrenimi algılaması, davranışa dayalı korumaya benzer ve bazen bu virüsten koruma tekniğinde kullanılır . Makine öğrenimi, gözlemlenen olayların sonuçlarını almak ve onlardan öğrenmek için algoritmalar kullanır. Ancak odak noktası, müşterinin bilgisayarında çalışan bir makine öğrenimi programına sahip olmak değildir. Bunun yerine, makine öğrenimi, satıcılar tarafından, bildirilen kötü amaçlı yazılım bulaşma örneklerini insan araştırmacıların ve makine öğrenimi olmayan algoritmaların işi yapmasından daha gelişmiş bir şekilde analiz etmek için kullanılır . Makine öğrenimi analizinden elde edilen sonuçlar, yeni imzalar oluşturmak veya şüpheli davranışların tanınmasını iyileştirmek için kullanılabilir.

Antivirüs Yazılımı: Önemli Çıkarımlar

  1. Antivirüs yazılımı, virüslere ek olarak birçok kötü amaçlı yazılım türüne karşı koruma sağlayan bir veri güvenliği yazılımı biçimidir.

  2. Antimalware yazılımı, virüsten koruma yazılımına benzer birçok işlevi yerine getirebilir, ancak genellikle belirli kötü amaçlı yazılım türlerine özgüdür.

  3. Antimalware yazılımlarından bazıları, kullanıcıları bilgisayar solucanları, casus yazılımlar, reklam yazılımları ve spam yazılımlardan koruyabilir.

  4. Antivirüs algılama teknikleri arasında imza algılama, davranışa dayalı koruma ve makine öğrenimi algılama bulunur.

 

 


Sosyal medya hesaplarımız


hacklink al hack forum crack forum php shell indir siber güvenlik blog